Význam odběru krve a stravování
Věřte mi, že když se řekne odběr krve, úplně mě to vykolejí. Už slyším ten zvuk těch cinkajících ampulí a vidím před sebou strašidelný záblesk teploměru. Ale vážně, odběr krve je hodně důležitá věc. Pomáhá nám lékařům zjistit, zda s námi všechno klape, zda naše tělo pracuje správně a také zda nepotřebujeme nějaký doplněk, například vitamínů nebo minerálů. Ale jakou roli hraje naše strava před odběrem krve? Zajímavé, že?
Jak víte, stravování má vliv na naše zdraví. Ale nemělo by to být tak, že jíme jen to, co máme rádi, ale vždy bychom měli myslet na to, že to, co spotřebujeme, uvidíme v našem těle, nebo dokonce ovlivní naší krev. Aby byly výsledky odběru krve co nejpřesnější, je několik věcí, kterým bychom se měli vyhnout nebo omezit jejich příjem. Je to zajímavé, že? To by člověk neřekl!
Alkohol - věrný nepřítel před odběrem krve
Máme tu další věrného nepřítele. Na škále nežádoucích návyků je alkohol na prvním místě! A to nemluvím jen o tom, když se někdo opije a pak dělá blbosti. Alkohol totiž může ovlivnit výsledky vašeho odběru krve. Pokud plánujete odběr krve a večer před tím do sebe nalijete více než pár skleniček vína, nemůžete se divit, když vám ráno v laboratoři řeknou, že máte vysoký cholesterol nebo něco jiného. Takže pokud chcete být jisti, že budou výsledky správné, vynechte alkohol aspoň 24 hodin před odběrem krve.
Tlustá jídla - Ne tak rychle
Tak tu máme další nemilovanou kategorii - tlustá jídla. Pokud jsou vám blízká jídla jako hranolky, hamburger, slanina nebo pečená kachna, mohl by být odběr krve trochu problematický. A to nemluvím o tom, že byste mohli mít problémy s polknutím. Je to proto, že tuky v naší stravě mohou ovlivnit hodnoty cholesterolu a triglyceridů v naší krvi. Takže pokud plánujete jít na odběr krve, vyhněte se těmto tukovým bombám nejméně 12 hodin předtím.
Kofeinové nápoje - Dvojitý úder?
Máte rádi kávu? Já ano! Ale co na ní má ráda naše krev? No, moc ne. Kofein je stimulant, který může ovlivnit naše srdce a zvýšit krevní tlak. To může vést k nesprávným výsledkům při odběru krve. Také může způsobit dehydrataci, která může ovlivnit jak množství krve, tak i složení krve. Proto je lepší omezit příjem kofeinu před odběrem krve.
Doplňky stravy a léky
Možná byste ani nevěřili, jak mnoho z nás bere doplňky stravy, jako jsou multivitamíny, minerály nebo bylinné přípravky. Ale pozor, i tyto látky mohou ovlivnit výsledky odběru krve a zkreslit je. Totéž platí pro léky na předpis, takže pokud nějaké berete, je dobré to nahlásit předem. Optimálně se vyhněte užívání doplňků stravy a léků na předpis minimálně 24 hodin před odběrem krve, pokud to není nutně potřeba.
Názory na půst před odběrem krve
Pustit se do půstu před odběrem krve může být nápad, ale pozor! Zatímco někteří lékaři doporučují půst před odběrem krve, aby byly výsledky co nejpřesnější, jiní tvrdí, že příliš dlouhý půst může vést k hypoglykémii, což může výsledky zkreslit. A tak jak je to na tom já s tím půstem? Můj tip je ten, že byste měli jíst lehké jídlo, pokud je to nutné, ale snažte se vyhnout těm výše zmíněným věcem aspoň 12 hodin před odběrem krve.
Podnikový večírek před odběrem krve - můj příběh
A teď přichází ta část, kdy vám vyprávím o své osobní zkušenosti s odběrem krve. Jednoho večera jsme měli v práci vánoční večírek. Bylo to skvělé! Ale víte co bylo méně skvělé? To, že jsem měla hned ráno odběr krve. No, všichni předpokládáme, co se stalo. Došlo k řadě nevhodného kombinování - alkoholu, tučných jídel a nedostatku spánku. Ráno jsem se probudila s tupou bolestí hlavy a věděla jsem, že jsem v průšvihu. Když jsem přišla do laboratoře, měla jsem pocit, jako by mi ta ampule do ní chtěla vrazit. A když přišly výsledky, nebyly nejlepší. Moje hladiny cholesterolu byly vysoké a lékař mi dal přísný plán stravování a cvičení. Od té doby, pokud mám odběr krve, vždy se snažím dodržovat správnou dietu a vyhýbat se alkoholu. Takže pokud máte dnes večer nějakou akci a zítra ráno odběr krve, buďte inteligentní a odmítněte tu příslovečnou "poslední sklenku".
Napsat komentář