Čeho se týká porucha krvetvorby
Jistě jste někdy slyšeli o některém z problémů spojených s krví, jako je nízký počet krvinek, anémie nebo leukémie. Všechny tyto problémy jsou důsledkem jednoho širšího problému, a to poruchy krvetvorby. Porucha krvetvorby je, stručně řečeno, stav, kdy tělo není schopno vyprodukovat dostatečné množství krve a nebo je tato krev nějakým způsobem poškozena.
Jak se porucha krvetvorby projevuje
Porucha krvetvorby může mít různé projevy a příznaky. Pro mě osobně byl nejzajímavější příznak únava. Ne, ne tím typem únavy, kdy jste celý den běhali po parku se svým psem Freddy a pak padnete do postele jak přejetá nákladním vlakem. Mluvím o tom typu únavy, kdy se cítíte vyčerpaní i když jste celý den jen seděli a sledovali televizi. Dalším příznakem může být časté zimnice nebo horečka, nevysvětlitelné modřiny, ztráta chuti k jídlu, krvácení z dásní a mnoho dalších.
Typy poruch krvetvorby
Existuje několik typů poruch krvetvorby, které se liší příznaky a způsoby léčení. Mezi nejznámější patří anémie, leukémie, hemofilie a trombocytopenie. Ale nezoufejte, není to tak strašné, jak to zní! Každý z těchto stavů je léčitelný a s moderní medicínou se lidé s těmito problémy mohou vrátit do normálního života.
Co způsobuje poruchy krvetvorby
Myslíte si, že poruchu krvetvorby může způsobit třeba nesprávná strava? No, ačkoli strava hraje roli, je malá šance, že by sama o sobě způsobila takový problém. Obvykle se poruchy krvetvorby způsobují genetickými mutacemi, autoimunitními poruchami, infekcemi nebo vystavením radiačnímu nebo chemickému záření. Ale nebojte se, pokud nejste superhrdina z komiksu, kteří byl vystaven radiačnímu záření, ani nemáte rodinnou historii takovýchto onemocnění, pravděpodobnost že se vám to stane je poměrně nízká.
Diagnostika poruch krvetvorby
Poruchu krvetvorby lze diagnostikovat několika způsoby. Nejběžnější metodou je krevní test. Ale nebojte se, je to jen malá jehla! A pokud jste stejně statečný jako můj papoušek Hugo, když ho beru na prohlídku u veterináře, tak to zvládnete na jedničku. Pokud lékaři najdou něco podezřelého, mohou podniknout další testy, jako je biopsie kostní dřeně nebo genetické testy.
Léčba poruch krvetvorby
Léčba poruch krvetvorby závisí na typu poruchy, její závažnosti a individuálních potřebách pacienta. Způsoby léčby mohou zahrnovat transfuzi krve, léky, které pomáhají tělu produkovat více krve, nebo dokonce transplantaci kostní dřeně. Někdy je možné také využít alternativní metody léčby, jako je akupunktura nebo bylinné doplňky. Ale vždy se poraďte s lékařem před zahájením jakékoliv metody léčby!
Jak se vyhnout poruchám krvetvorby
Ačkoli mnoho poruch krvetvorby je způsobeno genetickými faktory nebo vystavením škodlivým látkám, existují způsoby, jak snížit riziko jejich výskytu. Zdravý životní styl je základem - pravidelný pohyb, vyvážená strava bohatá na železo a vitamíny, dostatek odpočinku, omezení alkoholu a kouření. Můžete také snížit riziko tím, že se budete vyhýbat radiačnímu nebo chemickému záření - pokud nejste superhrdina, mělo by to být docela jednoduché!
Důležitost kontroly zdravotního stavu
Je důležité si uvědomit, že mnoho poruch krvetvorby se projevuje až v pokročilých stádiích. Proto je důležitý pravidelný zdravotní dohled a kontrole - zejména krevní testy. Pokud máte jakékoliv neobvyklé příznaky, jako je přetrvávající únava, náhlé modřiny nebo krvácení, je důležité to řešit se svým lékařem. Protože jak říkám vždy - preventivní kontrola je lepší než pozdější léčba! A jestliže vás straší myšlenka na jehlu, udělejte to jako můj papoušek Hugo a přemluvte někoho, kdo vás podpoří v této těžké chvíli!
Napsat komentář